סאקסנדה

מהו מחשבון BMI ועל מה הוא משפיע?

כאשר אנחנו מדברים על השמנת יתר, אנחנו חייבים להפריד באופן חד משמעי בין מקרים בהם קיימת השמנת יתר אמיתית, כזו שהמשמעות שלה היא חיים לא בריאים שעלולים להביא לשורה של מחלות ובין מקרים של דימוי גוף כזה או אחר.

חשוב להדגיש כי בעולם המערבי אנחנו מתמודדים עם שתי מחלות קשות מאוד. מחלה אחת היא מחלה העוסקת בדימוי גוף בעייתי ובבעיות ריגשיות של אלו הצופים וצופות בפרסומות מרוטשות, מלאות בדוגמניות שלא נראות כך במציאות, בעולם בו המדיה השולטת היא הפילטר של אינסטגרם, מה שמביא לשלל בעיות של דימוי גוף שיכולות להתפתח עד הפרעות אכילה קשות מהן אנחנו מבקשים להימנע באופן חד משמעי.

אבל, לא פחותה מזו, קיימת גם מחלה המתחילה מכך שאנחנו חיים בתרבות שפע. תרבות השפע למעשה מביאה רבים מדי לצרוך אוכל לא בריא, מלא בסוכר ונתרן שיכולים להביא לא רק להשמנת יתר, לא לכמה קילוגמרים עודפים, כי אם לשורה של מחלות שמפריעות באופן אמיתי לתפקוד היום יומי של אלו הסובלים מהן.

לכן, חשוב להיעזר בכלים מדעיים שיעזרו לנו לאבחן באופן ברור את אלו הסובלים מהשמנת יתר שעלולה להזיק לבריאות החיים של הסובלים ממנה ובין אלו שהעבודה שלהם צריכה להיעשות במישורים אחרים, של בריאות נפשית וקבלה עצמית.

כדי לאבחן בין אלו לאלו, אנחנו צריכים מחשבון מיוחד.

מה תפקידו של מחשבון BMI

מחקרים רבים בעת המודרנית ניסו לשרטט תמונה עדכנית של השמנת יתר, לנסח בכלים מחקריים מה זו השמנת יתר. התוצאה שהתקבלה היא מחשבון BMI שעושה חישוב של היקף לעומת רוחב. המחשבה שעמדה מאחורי השיטה הייתה שגוף האדם, בין אם מדובר על מבנה גוף מלא או מבנה גוף שדוף, בנוי ליחסים ופרופורציות בין הגובה לרוחב.

כך שבחינה של זה ביחס לזה יכול לעזור לנו להבין מה מצבו של האדם הסובל מהתופעה. כך גם ניתן להכריע בשאלת מידת ההתערבות החיצונית בכל אחד מהמקרים הללו. מתי יש לפעול באמצעים פשוטים יחסית ולא פולשניים כמו שינוי בתזונה, ספורט וכיוצא באלו ומתי יש ללכת לתהליך של התערבות מהותית כדי לשפר את איכות חייו של האדם.

שינוי חיצוני הוא תמיד רק חלק מהתהליך

הסיבות להשמנת יתר הן רבות. אנחנו, אלו העוסקים בתחום, יודעים יותר מכולם כי מלווה לא פעם למצב רגיש זה גם תחושות של חוסר ביטחון ותחושות נוספות שיכולות להיות ממש האויב של המטופל מבפנים. חשוב לנו להגיד כי טיפול בהשמנת יתר לא עוסק בשאלות הנוגעות ליופי אלא רק לשאלות הנוגעות לבריאות ואיכות חייו של המטופל.

אנחנו כאן כדי לתת מענה במישור המקצועי. אנחנו מעודדים אתכם לקבל גם את הסיוע הריגשתי, הנפשי, הטיפולי שיעזור לכם לעבור את המסע בהצלחה.