ציורי אבסטרקט

מהם ציורי אבסטרקט?

אחת הנקודות החשובות ביותר באומנות עוסקת בשאלה, האם פריט אומנותי צריך לסמל, לאפיין דבר מסוים שכולם יראו ויזהו אותו בצורה דומה, או שמא אפשר שהפריט יהיה מאופיין כך שכל אחד יוכל לראות בו דבר אחר, שונה לגמרי.

אחד הזרמים החשובים ביותר באומנות בכלל ובציור בפרט, הוא הזרם האבסטרקטי. מדובר על זרם המאופיין ביצירות שכל אחד יכול לראות ולפרשן אותה בצורה שונה. יש הסבורים שזו המשמעות של אומנות פוסט מודרנית, כלומר, אומנות שאין לה פרשנות אחת וכל אחד ימצא בה את מה שהוא מחפש, את מה שהוא רוצה.

איך זה בא לידי ביטוי בציור?

אחד מתחומי האמנות הבולטים ביותר בו הזרם האבסטרקטי מוכר ומצליח, הוא תחום הציור. ציורי אבסטרקט הם מאוד פופולאריים בקרב לא מעט ציירים, הן מבוגרים והן צעירים, מודרניים יותר או פחות. תחום זה הפך להיות מאוד נפוץ בחמישים-שישים השנה האחרונות.

הרעיון של ציורי אבסטרקטי הוא מאוד ברור, הצייר לקח מכחול ופשוט משך אותו לכיוונים שונים על גבי קנבס, עם צבעים שונים,במרחבים ובעובי שונה. בסופו של דבר התוצאה שיצאה, איננה ברורה וחד משמעית. כל אחד שיתבונן בציור, יוכל לראות בו דבר מעט שונה.

האם זו אומנות?

אחת הביקורות על ציירים אבסטרקטיים היא, שלא מדובר בהכרח באומנות. הרי אם כל אחד יכול לקחת מכחול, למשוך אותו למקומות שונים על גבי קנבס, ולהגדיר את התוצאה שיוצאת לו ציור, אז בעצם מה ההבדל בינו לבין מי שאיננו צייר ועושה זאת על גבי נייר או על גבי פריטים אחרים. היו גם ביקורות שטענו שאין הבדל ביו ציורים אבסטרקטיים לבין ציורים של ילדים.

התשובה לכך היא, בסופו של דבר זה בעיניי המתבונן. הציור יוצר רגש מסוים אצל מי שמתבונן עליו, ורבים האנשים שחשים דבר מסוים כלפי אותו ציור, עבורם זו אומנות לכל דבר. מה עוד שאי אפשר להגדיר אומנות רק על פי השאלה, האם יש הסבר ופירוש ליצירה או אין.

צריך לציין עוד, שציירים אבסטרקטיים עוסקים לא מעט בתהליך, לא מדובר ביצירה שמגיעה משום מקום ובוודאי לא מדובר ביצירה בוסרית או לא מלאה. כל צייר שיושב מול הקנבס ומצייר, עושה זאת בצורה מקצועית וברמה גבוהה. לכן אין ספק שמדובר באומנות ראויה.

איך אנחנו יכולים להשתמש בציורים אבסטרקטיים?

בניגוד למה שנהוג אולי לחשוב, ציורים אבסטרקטיים אינם מיועדים אך ורק למוזיאונים, תערוכות או סטודיו. הם מיועדים לכל מקום בו אפשר ורוצים לתלות אותם. הרבה מאוד אנשים בוחרים לרכוש ציורים אבסטרקטיים לבית או למשרד. תולים אותן בסלון, מטבח ובכל מקום אחר.

ציור אבסטרקטי יכול לייצר אווירה שונה לגמרי במקום, הכל תלוי בשאלה כיצד הוא מעוצב, באיזו איכות הוא עשוי ואיזו משמעות רוצים להעניק לו