האם חייב לבצע בדיקת תפילין ומזוזות?

כשאנחנו רוכשים ערכת תפילין או מזוזה על מנת להתקין במבנה מגורים או מבנה אחר, נקודת המוצא שלנו היא, אחרי שרכשנו אותם, נוכל להשתמש בהם בלי הפסקה, ללא שום בעיה. שכן אין משהו שאמור למנוע מאיתנו את זה.

אך כל מי שמבין בתחום יודע שאחד הדברים החשובים שיש לבצע אחרי רכישת תפילין או מזוזה, זה ביצוע בדיקה בדיקת תפילין או בדיקת מזוזות. מדובר על בדיקות אשר חשוב לבצע בעזרת אנשי מקצוע שמתמחים בכך ולרוב יש לבצע אותן, על פי שולחן ערוך, בחודש אלול.

מדוע צריך לבצע בדיקות תפילין ובדיקות מזוזות

בדיקת תפילין יש לבצע מחשש שקרה לערכה דבר המונע ממנה להיות כשרה יותר. הכוונה לכך שהתפילין עלול להיהרס, בין אם זה בגלל שנכנסו אליו חומרים שונים, כולל מים, בין אם זה בגלל שהוא עמד הרבה זמן בשמש, או דברים אחרים אשר עלולים להוביל לידי כך שהתפילין איננו תקין יותר, איננו כשר ולא ניתן להשתמש בו.

זה נכון גם לגבי מזוזות. חשוב שיגיע מומחה לתחום אשר יבחן את המזוזה על מנת לוודא שהיא עדיין תקינה, כשרה, וניתן לעשות בה שימוש כרגיל. מדובר על בדיקה מפני רטיבות או תנאים סביבתיים אחרים, צבע, חרקים וכל דבר אחר אשר עלול לגרום נזק למזוזה עצמה או לקלף שבתוכה.

מי יכול לבצע עבורנו את השירות?

אנחנו יכולים למצוא גורמים שונים שמתמחים בכל מה שקשור לנושא של בדיקת תפילין או בדיקת מזוזה. חשוב שיהיה זה מומחה בתחום, אשר ידע לזהות את מהות הבעיה מחד, ומאידך ידע לזהות איך נראים תפילין ומזוזות כשרים.

חשוב שהוא ידע להסביר לנו את מהות הבעיה ולמה אנחנו צריכים להחליף. במידה ויש צורך בכל, אז נוכל תמיד לקנות ערכת תפילין חדשה או לפרק את המזוזה הישנה ולהרכיב במקומה מזוזה חדשה, על ל המשתמע מכך, כלומר עם הברכות הנדרשות וכמובן שיש לבצע התקנה בדיוק כפי שנדרש מאיתנו.

בשתי הבדיקות, יש לוודא שמדובר עדיין באמצעים שניתן להשתמש בהם על פי ההלכה, אמצעים כשרים שלא חל שום שינוי במבנה, או בחומר בו משתמשים, בין אם זה לצורך כתיבת הברכה או לצורך התפילה.

מדוע חשוב לעשות זאת באלול

בעיקרון, ניתן לבצע בדיקת תפילין ומזוזה גם בימים אחרים, זאת אם קיים חשש שהם לא תקינים ולא ניתן לבצע איתם פעולה כשרה. על פי שולחן ערוך יש לבצע את הבדיקה בחודש אלול. זאת לקראת השנה החדשה, אך כאמור, אם יש צורך אפשר גם לעשות אותה בתקופה אחרת, על מנת שלא ייווצר מצב בו במבנה תהיה מזוזה תקולה או נשתמש בתפילין לא כשר.

חשוב לומר, מי שאינו משתמש בתפילין כל יום, מחויב לעשות בדיקה באלול, אך מי שעושה שימוש כל השנה, יכול גם בימים אחרים.