כל מה שאתם חייבים לדעת על הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים

החל מתחילת שנות התשעים בערך וביתר שאת מתחילת שנות האלפיים, אנחנו שומעים יותר ויותר את הביטוי הפרעות קשב וריכוז, בפרט בקרב ילדים. מדובר על תופעה גדלה שהפכה להיות נפוצה עם הזמן, ומשפיעה לא מעט, הן על הילדים שמתמודדים איתה והן על הסביבה שלהם.

למעשה, מאז ומתמיד היו ילדים שהתמודדו עם הפרעות קשב וריכוז, ההבדל הוא שבשנים האחרונות יש מודעות גוברת לנושא, והיום אנחנו יודעים לתת שם לתופעה וכן כיצד להתמודד איתה. זאת בזמן שבעבר, ילדים שהתמודדו עם הבעיה, נחשבו לילדים מופרעים שלא רצו ללמוד ולכן נקטו נגדם בצעדים משמעתיים או שפשוט ויתרו עליהם.

מה זה הפרעות קשב וריכוז

כפי שניתן להבין מהשם, הפרעות קשב וריכוז ילדים, הן תופעות שמונעות מילדים להיות מרוכזים בדבר אחד, להקשיב בצורה סדירה, וללמוד באופן מסודר כפי שהם אמורים. ילד שיש לו הפרעות קשב וריכוז, מוגדרות הרבה פעמים היפראקטיביות, כאשר אחד הגורמים הבולטים בתופעה זו, חוסר היכולת להתמקד, כאשר הילד עובר מדבר לדבר ומפריע לסביבה שלו.

הפרעות קשב וריכוז ילדים הן תופעות שכיחות כאמור, על פי הערכות, כיום מתמודדים עם בעיה קרוב ל-10 אחוז מהילדים בישראל, כאשר הבעיה איננה נעלמת ואיננה חולפת עם הגיל, אך בעזרת טיפול נכון אפשר להתמודד איתה בצורה אפקטיבית.

חשוב להבהיר, הטיפול בילד עם הפרעות קשב וריכוז, הוא מאוד חיוני לא רק בשביל שהילד יצליח בלימודים או בכלל, אלא גם בשביל שהסביבה שלו תוכל ללמוד כמו שצריך. אם בכיתה יש ילד שמתמודד עם בעיה זו והוא לא מטופל כמו שצריך, זה יכול להשפיע על כל הכיתה ללמוד ואפילו מעבר לכך.

כיצד מטפלים בהפרעות קשב וריכוז

ישנן דרכים שונות כיצד לטפל בהפרעות קשב וריכוז, ניתן לחלק את הדרכים לשתי קבוצות עיקריות. קבוצה אחת מתייחסת לתרופות שילדים יכולים לקחת והן יכולות להרגיע אותם. הבעיה היא, שיש אפקט מצטבר לתרופה ועם הזמן הילד הופך להיות תלוי בה, דבר שהוא אף פעם לא חיובי.

קבוצה שנייה של טיפולים, היא באמצעות אנשי מקצוע שונים. החל ממרפאים בעיסוק, מטפלים אומנותיים, פסיכולוגיים ועוד. הרבה פעמים נותנים לילד אפשרות לעשות דברים אחרים מתוכנית הלימודים, עוזרים לו למצוא עניין בדברים שונים, מתוך כוונה, שדרך כך, הוא יוכל גם למצוא עניין בלימודים עצמם.

מה חשוב לדעת על הפרעות קשב וריכוז

אפשר לתמצת זאת לשתי נקודות בסיסיות. הראשונה, הפרעות קשב וריכוז ילדים אינן אומרות שהילד לא חכם, לא מוכשר או לא מסוגל ללמוד. אם נותנים לו את הכלים הנכונים עבורו, אז הוא יכול להצליח.

הנקודה השנייה, חשוב לעשות אבחון בגיל צעיר על מנת להתמודד עם הבעיה בהקדם ובצורה נכונה ומקצועית, מבלי לחכות שהילד יגדל איתה.